American Pit Bull Terier

Standard každého zvířete by měl vycházet a odrážet jeho využití. Toto specifické zvíře bylo vyšlechtěno pro soutěžení v boji, proto aby vítězilo. Tím čím je, jej (ať si to někteří uvědomují, či nikoli) udělali zápasníci se psy. Ti jej vylepšovali a pokud by měli odejít ze scény, odejde i pravý pitbull. 

Podkladem pro tvorbu standardu většiny dnešních moderních plemen je (byla) zpravidla subjektivní představa o vzhledu lidí, kteří rasu nikdy nepoužívali k účelu, pro který byla vyšlechtěna. Berou v potaz pouze vizuální efekt exteriéru a většinou se snaží dané plemeno pokud možno co nejvýrazněji odlišit od ostatních. Důsledkem jsou někdy až patologické, nepřirozené změny např. kostry a pod., mající za následek zdravotní problémy psa.

Standard pitbulla je jiný. Je to skutečně pracovní plemeno, ne pouhý manekýn. Má dokázat vítězit v boji, je proto správné a přirozené, že se setkáváme s otázkou, co je potřebné pro jeho výhru. 
Co pomáhá psovi vyhrát? Dobří znalci této rasy se shodují, že to jsou:

 
-STATEČNOST ( game )
-VYTRVALOST
-SCHOPNOST ZÁPASIT
-SCHOPNOST KOUSAT
-AGRESIVITA

 
Pouze jedna z těchto vlastností - zápasnická schopnost má však přímou souvislost se standardem, je ovlivňována stavbou těla.
Vytrvalost může být částečně stavbou těla ovlivněna. Mnohem výrazněji ji však ovlivňuje vrozený kardiovaskulární a cévní systém, které nelze vizuálním hodnocením rozpoznat.

Veřejnost a někteří nováčci či lidé s nedostatečnou zkušeností se domnívají, že velikost a tvar hlavy určují sílu skusu. Není to pravda, mnoho jiných faktorů se na této schopnosti podílejí daleko výrazněji. Pitbull je pitbull především svým srdcem, ne svaly!!!

Právě toto je důvod, proč se APBT tolik liší v některých znacích - hlava, uši, zbarvení srsti, velikost. Nic z tohoto se totiž nepodílí na jeho úspěchu. 

Jak tedy vlastně vznikl standard pitbulla? Několik expertů na tuto rasu analyzovalo fyzickou charakteristiku špičkových vítězů mezi psími zápasníky (CH. a GRCH.) snažíc se najít shodné exteriérové znaky a z této analýzy vznikl služební standard, který v r. 1976 oficiálně uznala ADBA (American Dog Breedes Association).
   
   POPIS: Americký pitbull teriér je pes síly, vášně a nehynoucí ochoty. Je velmi silný dosti živý a hbitý pes, který je na svoji velikost extrémně silný.
Důležitý je celkový dojem psa. Pes by měl být kvadratický,pevný.Celkový první dojem by měl být - atletický statný-ne křehký a chabí, sebejistý,spolehlivý. Hlava v poměru k tělu. Měl by odrážet tyto znaky  odvahu, houževnatost,čilost a společenskost, neagresivní vůči lidem. 
 
Hlava
Ne příliš dlouhá,nejširší mezi ušima.Výrazné lícní kosti,hranatý tvar lebky. Vyvážená ke zbytku těla. Uši můžou být jakoliv složené nebo překlopené, není důležité.Posazené vysoko na hlavě. Oko má být eliptické, z boku troj uhelníkové,malé a hluboko nasazené. Nos hranatý široký, široce rozevřené nosdry,barva jakákoliv. Zuby nůžkového zkusu horní řezáky zapadají za spodní řezáky,široké v základu. 
 
Krk a Plece
Svalnatý, mírně klenutý.  Plece jsou pevné a svalnaté,šikmo položené lopatky.  
 
Hrudník a Končetiny
Hluboký, ne příliš široký s dobře klenutýmy žebry. Eliptický. Přední nohy jsou těžké a vypadají pevně rovné kolmé spěnky. Tlapky střední velikosti chůze lehká a pružná. Hřeb je krátký a silhý pozvolna se svažující od kohoutku k zádi.Mírmě klenutá  bedra záď mírně skloněná a příměřeně zešikmená měl by být vyvážený s kohoutkovou výškou. Žebrový koš hluboký, z bočního pohledu by měl být v rovině s loktem.Dobře vypouklí na horní straně,kuželovýtý na spodní straně. Ramena širší než hrudní koš. Dostatečně široká pro podporu adekvátní muskulatury.Na stehnech dobře vyvinuté svalstvo.Stehení kost by měla být kratší než holení, hlezna rovná směřující dolů. Ocas silný u kořene ke konci by se měl zužovat,sahá ke hleznům.
Každý pitbull na Nad 25kg je těžká váha.

 

 

  VÝŠKA: Americký pitbull teriér má v kohoutku 45 až 60 cm

   

   VÁHA: Americký pitbull teriér 14 až 36 kg mělby být do 25kg nad už je to těžká váha 

 

   SRST:  Jakékoliv barvy nebo kombinace, krátká naježená a lesklá

 

   CHARAKTER: Americký pitbull teriér je odvážný a loajální pes, plný síly a energie. Socializovaný by měl být brzy s dětmi či ostatními zvířaty. Honosí se svojí silou a nebojácností. Není možné ignorovat specializaci tohoto plemene, určenou pro boje. Tento pes se může stát dobrým společníkem a miláčkem rodiny, ale pouze v rukou opravdu zkušeného majitele.

   

   PÉČE: Americký pitbull teriér potřebuje pravidelné kartáčování štětinatým kartáčem, jen tak bude jeho srst jasná a čistá. Koupejte ho jen v případě nezbytnosti. Potřebuje také vcelku značné množství tělesné zátěže. Velice rád běží vedle jezdce na kole. Již od štěňěčího věku ho vychovávejte důsledně a pevnou rukou. Tento pes není vhodný pro ty, kteří nemají žádné  zkušenosti se psy,protože je to "pan pes".

   

   PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA: Americký pitbull teriér se průměrně  dožívá 12 let.

   

   VYUŽITÍ PŮVODNÍ: Bojový pes a zápasník.

   

   VYUŽITÍ DNES: Společník a Pracant

   

   PLEMENO: FCI – Neuznané plemeno.